producenci
         systemy chemiczne
         twardość drewna
         co trzeba wiedzieć
         montaż podłóg drewnianych
         ogrzewanie podłogowe
         konserwacja


Podłogi drewniane należy transportować i przechowywać w pozycji poziomej, bez narażenia na gwałtowne zmiany wilgotności i temperatury. Przed przystąpieniem do instalacji podłogę należy aklimatyzować przez co najmniej trzy dni w zamkniętych opakowaniach w pomieszczeniu, w którym ma być zamontowana. Opakowania foliowe można otwierać bezpośrednio przed instalacją.

Przed rozpoczęciem instalacji i w jej trakcie temperatura w pomieszczeniu
nie powinna być niższa niż 18°C,
wilgotność powietrza 45% – 65%,
natomiast wilgotność wylewki nie powinna przekraczać 2%.

W okresie zimowym podłoga powinna leżakować w pomieszczeniu, w którym będzie układana przez co najmniej trzy dni, gdyż zachodzi prawdopodobieństwo znacznego jej wychłodzenia podczas transportu. Drewno, którego temperatura spadła poniżej 15oC może sprawiać problemy podczas klejenia.
Pamiętaj o tym, że przy danej wilgotności powietrza także drewno uzyskuje ściśle określoną wilgotność. Na przykład przy wilgotności powietrza na poziomie 55% i temperaturze 20oC drewno uzyska stan równowagi osiągając wilgotność 9,8 %. Tak więc wilgotność wyższa lub niższa (drewna) oznacza sezonowanie parkietu. Jeżeli wilgotność drewna mieści się w widełkach wilgotność dopuszczanej, to niezależnie od gatunku dostosuje ono swoją wilgotność do mikroklimatu pomieszczeń w czasie nie dłuższym niż 2 tygodnie. Jeśli masz konkretne pytania, to najlepiej zadaj pytanie mailem lun telefonicznie (w zakładce kontakt znajdziesz wszystkie potrzebne informacje) lub zapytaj swojego montażystę.

Bez względu na porę roku i klimat – zawsze wymagaj od swojego montażysty, aby dokonał pomiarów wilgotności podłogi i podłoża.
Przed montażem domagaj się wypełnienia przez montażystę
protokołu prac. Tylko w ten sposób unikniesz ewentualnych nieprzyjemności.
Pamiętaj, że 98% reklamacji dotyczących podłóg drewnianych dotyczy wyłącznie niewłaściwego montażu lub użytkowania.
Nie ma większych przeciwwskazań przed układaniem podłóg w zimie. Jedynym problemem może okazać się wilgotność powietrza w pomieszczeniach, która w okresie grzewczym zwykle jest niska. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy wykonać pomiar wilgotności powietrza i w razie konieczności dowilżyć powietrze przy pomocy nawilżaczy elektrycznych lub ultradźwiękowych. Po uzyskaniu odpowiedniej wilgotności można rozpocząć montaż.


W ostatnim czasie pojawia się na rynku wiele produktów, które mogą stanowić substytut podłogi drewnianej. Pojawiają się również podłogi bez udzielanej gwarancji, a nawet towary III lub IV kategorii, sprzedawane bez odpowiedniej informacji. Niestety tanie i kiepskiej jakości podłogi drewniane najczęściej można spotkać w marketach i dużych sklepach budowlanych. Pamiętaj, że podłoga drewniana jest towarem luksusowym – niestety tania, nie może być dobra.

 

Deska lita występuje w różnych długościach, szerokościach i grubościach. Jest klejona do podłoża, lub do niego przybijana – przykręcana. Jeśli jest odpowiednio gruba może być układana na legarach, czyli deskach podkładowych, dzięki czemu pod warstwą desek może znajdować się izolacyjna warstwa powietrza. Może być łączona za pomocą pióra – wpustu, pióra obcego lub własnego.

 

Deska warstwowa występuje w dwóch postaciach, dwu i trzywarstwowej. Dwie warstwy deski podłogowej nie dają takiej wytrzymałości jak podłogi trójwarstwowe, układane również na ogrzewaniu podłogowym. Deska warstwowa składa się z warstwy wierzchniej z drewna właściwego, warstwy środkowej – przeciwprężnej, najczęściej z drewna świerkowego oraz dolnej warstwy, najczęściej sklejki.


Lamparkiet jest przeważnie cieńszy od zwykłego parkietu. Zazwyczaj ma on 10 mm grubości. Najważniejsza różnica polega na tym, że nie posiada on pióra i wpustu. Jeżeli posadzka jest nierówna wymaga większego nakładu pracy przy szlifowaniu. W przypadku układania w proste wzory lamparkiet daje mniejszy odpad przy pracy, ponieważ nie ma elementów lewych i prawych, nie ma przodów i tyłów tak jak w parkiecie. Rzeczywista różnica w cenie jest spora i wynika z dwóch czynników: lamparkiet jest cieńszy i mniejszy od większości parkietów, co oznacza lepsze wykorzystanie przerabianego drewna oraz mniejszy odpad poprodukcyjny, koszty poniesione na obróbkę elementu są mniejsze, ponieważ nie ma potrzeby wykonywania piór i wpustów. Lamparkiet to tak jakby trochę większa mozaika. Z pewnością parkiet będzie mniej podatny na odspojenia od podłoża podczas użytkowania, w niekorzystnych warunkach będzie również mniej pracował, natomiast trzeba pamiętać o tym, iż dobrze wykonana podłoga z lamelki z całą pewnością będzie funkcjonować przez około 40 lat i spokojnie da się odnowić 3 do 4 razy. Parkiet lamelowy jest popularny w Niemczech, Belgii i Holandii. Biorąc pod uwagę standardy prac parkieciarskich w tych krajach trzeba przyjąć że jest to dobry produkt, z tym że okres jego użytkowania nie jest tak długi jak w przypadku parkietu.

 

Parkiet lity zazwyczaj występuje o grubości do 25 milimetrów, układany na pióro – wpust, łączony klejem i klejony do podłoża. Ze względu na małe klepki nie nadaje się do wszystkich wnętrz, obecnie coraz częściej zastępowany przez deskę podłogową.

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości – najlepiej zadaj pytanie mailem lub telefonicznie (w zakładce kontakt znajdziesz wszystkie informacje)