producenci
         systemy chemiczne
         twardość drewna
         co trzeba wiedzieć
         montaż podłóg drewnianych
         ogrzewanie podłogowe
         konserwacja




Czy podłogę drewnianą można ułożyć na ogrzewaniu podłogowym?

Oczywiście, że można. Należy jednak pamiętać, iż drewno, jako materiał higroskopijny pracuje pod wpływem zmiany wilgotności.
Najlepszym wyjściem jest stosowanie podłóg trójwarstwowych, pamiętać należy o tym, aby podłoga leżała bezpośrednio na ogrzewaniu podłogowym, najlepiej wodnym (elektryczne również może być instalowane). Należy ponadto zwrócić uwagę na to, aby ciepło było równomiernie emitowane na całej powierzchni podłogi.
Przy ogrzewaniu podłogowym można również stosować elementy o mniejszym przekroju, na przykład podłogi przemysłowe albo lamparkiety z drewna o wysokiej stabilności np. teak czy merbau. Podłogi drewniane można układać wyłącznie na niskotemperaturowym ogrzewaniu podłogowym – oznacza to, że czujnik termostatu umieszczony w podłożu nie powinien być nastawiany na temperaturę wyższą niż 26°C. Lamelka ze względu grubość jest dobrym rozwiązaniem, niestety ma bardzo poważną wadę - nie ma piór i wpustów. Podłoga z parkietu lamelowego w tak ekstremalnych warunkach użytkowania zachowywać się będzie gorzej niż podłogi z elementów tej samej grubości, ale wyposażonych w pióro i wpust. Z tego właśnie powodu decydując się na lamelkę czy na „przemysłówkę” należy zwrócić szczególną uwagę na solidność i jakość montażu.
Ze względu na ograniczenia w przepływie ciepła nie należy stosować ogrzewania podłogowego przy podłodze z litej deski. Drewno pełni w takim przypadku rolę izolatora, zatem opłacalność takiej inwestycji będzie minimalna.